Svatojánskými proudy aneb ze Štěchovic do Prahy za jeden den

28.03.2020

Jak to probíhá?

Sraz: buď na loděnici Malá Chuchle, tam proběhne kontrola vybavení a seznámení, odtam buď společně dodávkou i s loděmi nebo nezávisle autobusem ze Smíchova do Nové Třebenice.

Délka: přestože je délka "pouhých" 13.6 km je po cestě toho dost k vidění a fakultativně zajíždíme i kousek proti proudu Sázavy. Start / cíl: Nové Třebenice - Davle.

Co uvidíme po cestě

Po cestě uvidíme pádlujeme Údolím svatojanských proudů. Jako Svatojánské proudy byly označovány peřeje v úseku Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím. Název pochází od barokní sochy Jana Nepomuckého, ochránce před vodním nebezpečím. Od roku 1943 je území zatopené štěchovickou vodní nádrží. (zdroj: Wikipedie)

Spektakulární vyhlídka Máj na námi. To jsou ty romantické fotky, které vypadají jako americký Gran Canyon, ale se stromy. 

Mineme trampskou osadu Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic, která je jednou z nejstarších trampských osad v České republice. Počátky této trampské osady sahají dle osadní kroniky do roku 1919, kdy tato osada byla založena v blízkosti jednoho nejromantičtějších míst vltavského údolí -Svatojánských proudů. Vznikla v místech Roaring Campu (Tábora řvavých), na lesním pozemku Strahovských premonstrátů. Název osady si tehdejší osadníci zvolili podle tehdy promítané němé filmové kovbojky The Valey of Lost Hope - Údolí ztracené naděje. Řeka Vltava zde pod Mravenčí skálou vytvořila písčitou pláž a podél břehů byly na okraji lesa postaveny původní boudy. Tyto boudy byly několikrát zničeny při jarních pohybech ledu a posléze byly v roce 1944 zatopeny vodami Štěchovické přehrady. Nová osada byla následně vybudována v lese nad zátopovým pásmem. Z původní osady se do dnešních dnů zachoval totem na Mravenčí skále spolu se sloupem s kovovými lipovými lístky se jmény osadníků, kteří již odešli na věčnost. (zdroj: kudyznudy.cz)

Krňanský vodopád budeme mít po pravé ruce a dojedeme až k němu. Dále podjedeme Smetanovu vyhlídku, projedeme okolo Kleteckého vodopádu a sjedeme zdymadlem Štěchovické přehrady. Tohle zdymadlo je opravdu zážitek a bránu do Mordoru tak zažijete na vlastní kůži. Nevynecháme zastávku ve Štěchovicích - přítok Kocáby a návštěva Cukrárny. Hájek & Hájková s.r.o. Po zastávce a nalodění podjedeme Most. Dr. E. Beneše a splujeme až k Ostrovu Sv. Kiliána, dále můžeme využít možnost se propádlovat kousek proti proudu řeky Sázavy. 

Na závěr výstup a zakončení akce pod vlakovou stanici v Davli - občerstvení v Nádražce. Na tuto akci není nutné jezdit vůbec autem. Využít tak můžeme hromadnou dopravu.

Vybavení

Seakyaková škola zajišťuje: loď, pádlo, vestu, šprajdu (v ceně akce). Dále za půjčovné nabízí: bundu, helmu, neopren, sucháč a loďáky,...

Doporučené vybavení: oblečení na pádlování + rezervní oblečení, čepice, sluňáky, píšťalka, svačinky přes den + pití, obuv do vody a na souš, repelent, opalovací krém, nožík, v případě chladného počasí i termoska, ...