SEAKYAKOVÁ EXPEDICE – BORNHOLM 2023

10.10.2023

Sdílená radost = dvojnásobná radost. Po expedici Rujána 2022 bylo na čase vymyslet něco dalšího. Někdo ve skupině reptal, proč zase zima, ale mě to prostě nahoře, směr sever baví. Vybral jsem Bornholm. Dánský ostrov cca 3.5 hodin trajektem z německého Sassnitz. A tak se stalo. Jaké to bylo?

V polovině září 2023 jsme se odlepili z Krkonoš a přes Jizerské hory směr přístav. Nebyl bych to já, abych neměl vlny a vítr.

Kromě pádlování nabízí tento ostrov i lezení na žule, pozorování ptáků, jelenů a taky bizonů. Sladkovodní zatopené lomy. Haldy s uhlím. Palposty z WWII. Kruhové kostely se střílnami, které se bránily nájezdům baltských Slovanů. A nejkrásnější pláže Baltu? Pádlování je krásné a pořád je na co koukat. Na skály nebo na krásné písečné pláže na jihu.

První den jen krátký přesun cca 6 km S od Rønne. Pak dva dny čekání na něco, co nepřichází – nějaké lezení, výlet a jízda ve vlnách.

Další dny pak bitka s vlnami a větrem. Kromě prvního dne a 1. ½ toho druhého nefoukalo jinak než proti a stejně tak i vlny. Naštěstí jsme se kousli a kolečko okolo celého ostrova dokončili. Přístav jsme už tahali očima a opravdu se nám nechtělo někdy bivakovat u letiště v Rønne. Jednotlivé etapy jsme zakreslili do map. Na každém fleku jsme našli sladkou vodu na umytí a koupání.

V cíli už pádlo ani vidět! Raději veslovat?

Kompletní report třeba zase v Pádlerovi.

BORNHOLM 2023