Seakajaková expedice - okolo Rujány 2022

04.05.2023

Při ležení na pláži v létě 2022 nápad opádlovat celou Rujánu nevypadal tak těžce. Teplo, klidné moře a vlahý větřík. Po plážích jezdí párky a zmrzlina. Proč to bylo však o měsíc později všechno jinak? A jak? 

V KOSTCE

Vlny: Jo tak ty byly a ne malé. Kvůli převládajícím větrům jsme jeli variantu po směru hodinkových ručiček.

Vítr: Jasně. Ten přináší radost kajtařům a surfařům, ale pro seakayakera je to trest. A Rujána nás ztrestala hned několikrát.

Počasí: Před akcí jsem si pořídil klobouček proti spálení od slunce. Tak ten jsem nepoužil. Ani jednou!

Navigace: Měl jsem kompas. Mapu v mapníku a offline mapu v telefonu. Všechno se hodilo. Zvláště při 5hodinovém nonstop přejezdu z nejjižnějšího výběžku.

Sladká voda a táboření: S vodou to nakonec vyšlo. Nabrali jsem ji v kempu a asi jednou v přístavu. V každé lodi jsme měli asi nejvíc 18 l vody naráz. Táboření bylo v pohodě, ale vyhýbali jsme se vyznačeným chráněným zónám a spaní v okolí Jasmundu.

Doporučené vybavení: Teplé oblečení na kempování, kvalitní podpalovač na oheň, závětří na vaření, křesílka pro vegetování na břehu.

Nejsilnější zážitek: Asi vlny. Jak baráky? A dlouhé přejezdy.

Na co si dát pozor: Mělčiny. Hlídat si dostatek pitné vody. Vítr. Nepodcenit navigaci, i když si myslíte, že pádlujete "jenom" okolo břehu. Mějte na celou akci časovou rezervu.

Co mě překvapilo: Mělčiny a vlny.

Doporučení: Koukejte na předpověď a sledujte hlavně vítr. Jakmile se objeví víc než 8 m/s je to hodně. Doporučuje se jezdit od západu na východ tak, aby vám foukalo do zad. Což funguje jenom někde a někdy.

LODNÍ DENÍK

DEN 0 – 14. 9. 2022, ALTEFÄHR

Z Jilemnice jsme vyrazili odpoledne, asi okolo 17 hodiny. Nabrali jsem to direkt přes Jizerské hory a dva seakayaky na střeše na horské silnici okolo Souše asi působily poněkud komicky. Na značky jsme přijeli díky zpoždění na dálnici okolo 2. hod. ráno. Šli jsme ještě před spaním obhlídnout terén, jaký by byl přístup k moři, ale nic moc jsme toho nevykoumali. Ráno moudřejší rána? Snad nám bude fungovat zvolená taktika po vzoru fotbalistů: "Ten, kdo dá víc gólů, vyhrává", neboli v našem případě: "Kdo víc upádluje, dostane se dál!"

DEN 1 – 15. 9. 2022, HIDDENSEE

Ráno jsme přejeli do Altefähr – start a cíl. Přes úžinu koukáme na věže Stralsundu. S nákupem v místním koloniálu jsme zajeli do přístavu. Vybavení a jídlo na týden našlapali do lodí a po šupně sfrčeli na vodu. Navigoval jsem podle mapy, kterou jsem měl ve vodotěsném obale na lodi. Obeplouvali jsme různé mělčiny, drželi se bójí, až jsme se dostali do místa, kde byl protivítr tak silný, že nešlo pomalu vytáhnout ani pádlo z vody. Takový trochu boj, kdo z koho! Asi kilometr od pláže na ostrově Hiddensee, kterou jsme si vybrali na spaní, začínáme drhnout o dno! Mělko bylo až tak, že jsme museli vylezt z lodí a s tažnou šňůrou jako na vodítku jsme vyrazili ke břehu pěkně po svých. Tam jsme za rákosím zakempovali.

DEN 2 – 19. 9. 2022, DRANSKE

Vítr se ráno opíral o stan, jako by ho chtěl odnést...

CELÝ ČLÁNEK VYŠEL V ČASOPISE PÁDLER 01-2023 


FOTOGALERIE - SEAKYAKOVÁ EXPEDICE RUJÁNA 2022