Jak se pádluje po Vltavě Vánoční Prahou

24.12.2020

Celé to začíná zpravidla vložením cukroví do krabičky pro ostatní a vařením čaje do termosky. Seakayaková škola již několik dní dopředu připravuje lodě, pádla, šprajdy a sváží vybavení z celé Prahy na místo srazu. Tak, abyste si to pak rozbalili jako vánoční dárek. Odrazili od břehu a nechali se unášet Vltavou.

Jak to probíhá?

Obvykle je sraz v 9.00 hod. v Malé Chuchli, kde se během briefingu podává svařák. Fasuje se vybavení a všichni se převlečeme do vodáckého. Postupně sedáme na vodu a ve skupinkách s instruktory vyrážíme po proudu směr Praha. Po cestě dáváme pozor na otužilce. Tempo je pohodové. V roce 2020 jsem byli ochuzeni díky COVIDU o různá občerstvení a stánečky na břehu. Přesto jsme to díky několika dobrodincům s čajíky, svařáky a cukrovím zvládli naprosto v pohodě.

Neminuli jsme žádné zajímavé místo na řece. Místní podali i krásné příběhy či místopisné zajímavosti od řeky. 

Co bylo po cestě vidět?

Most Inteligence. Proč se tak jmenuje? Podolský přístav - nejstarší jachtařský klub v Praze - Český Yacht klub, který založila legenda českého sportu včetně veslování, bruslení či lyžování - Josef Rössler-Ořovský. Zaparkovaná je tam invazní loď Wehrmachtu. Smíchovský přístav jurta ala hausbót. Vyšehrad tam, kde nešťastně skočil Horymír a Šemík mu prchnul k Neumětelům.

Dále jsme minuli železniční most, co asi zbouraj. Podolská celnice, z dob, kdy se ještě plavilo dřevo. Smíchovskou komoru jsme se protáhli na Kampu, kde žil Werich a dále do Čertovky, kde byl Modrej se Zeleným (Chobotničky z druhého patra).

Dali jsme kukačku na jediný oblouk Juditina mostu. Včetně jeho proplutí! Pak jsme měli pauzičku pod Hergertovou cihelnou nebo také ne. Minuli jsme budovu Ministerstva obchodu ze začátku minulého století, jejíž dvojník stojí v Hirošimě. Prej. Plavební komora Střelecký ostrov. Plavba do Holešovic a návštěva holešovického přístavu (byla trošku industrial). 

Na závěr se vždy uskuteční ohnění a opékání výborných buřtů v HG sportu!

Vánoční PRAHA na seakayaku