Jak se jede Jizera z Turnova na soutok

21.06.2020

Jizera jako řeka učitelka kromě horního - divokého toku, který je vhodný na kajaky, nabízí i splutí na síčkách z Malé skály nebo z Turnova až na soutok s Labem. Celkem tedy víc jak 80 km neobvyklé divočiny.

Ať už je start na Malé skále nebo v Turnově je třeba se připravit na dva až 4 dny pádlování a nějaké to přenášení cca 20 jezů. Kromě toho však zažijete neočekávané dobrodružství a divočinu. Jelikož celý úsek vede kromě výjimek volnou krajinou lemovanou stromy, které tvoří přirozený tunel a při pádlování máte okolo sebe zeleno a modré nebe nad hlavou. Pozorujete vodní ptactvo a dokonce i želvy!

Běžně míjíme volavky, morčáky, kachny a okolo nás létají ledňáčci.

Varianta Turnov - soutok s Labem (Brandýs nad Labem), celková délka cca 82 km. Na dva dny dva klasické maratony, ale s pádlem v ruce. Jinak tuto variantu nabízíme na 4 dny (tři noci). Zkrácená varianta je z Turnova do Mladé Boleslavi (42,6 km) na dva dny.

Kempování až na výjimky je v divočině. A to je na tom to nejvíc. Jedeme na seakajacích "natěžko" a vezeme si veškeré vybavení na spaní i na vaření s sebou. Kromě pádlování nás čekají i technické pasáže - přenášení nebo peřeje. Dokonce v Benátkách nad Jizerou i průjezd slalomovým kanálem v bránách.

Jak to probíhá

Obvykle máme sraz v Turnově na parkovišti u AN nebo v předvečer akce v malém kempu v Přepeřích, kde stojí občerstvovací autobus a je tam možno přespat.

Auta je možno nechat jak v Turnově nebo v Přepeřích zdarma.

Pro začátečníky začínáme samozřejmě balením a přípravou lodi na "expedici". Rychle promrskáme pádlo, loď, šprajdu, bundu. Nastavíme délku nožních opěrek a poradíme s uložením vybavení do lodi. A taky vybavení samozřejmě malinko zkontrolujeme včetně opalovacího krému, repelentu, spacáku, karimatky a náhradního oblečení.

Na vodě se rozpádlujeme a zopakujeme si nebo si ukážeme základní manévry s lodí a náklony. Na první etapu 20 km máme celý den a tak dojde i na přestávky a případně i na výpady na souš. První den nás čeká zpravidla etapa do Mnichova Hradiště (cca 23 km). Druhý den dojezd do Mladé Boleslavi. To je program pro dvoudenní Jizeru. V případě pádlování na soutok s Labem je třeba ještě přidat dalších 40 km.

Takhle nastavené denní etapy nám umožňují si užít i zastávky na souši a mít dostatečnou rezervu na přenášení jezů.

Zaujalo vás to? Vydejte se s námi na řeku Jizeru se seakajakem.

Základní vybavení: loď, vesta, pádlo a šprajda (zajištuje SKS)

Další vybavení: suché vaky (loďáky) na uložení vybavení do lodi, spacák, karimatka, stan nebo tarp, jídlo na pádlování (svačinky) a snídaně a večeře do kempovišť, vaření (ešus a vařič), dostatek vody a nádob (cca galon/osoba/den)

Oblečení: oblečení do lodi včetně bot do vody, bundu při nepřízni počasí, oblečení a boty na souš a něco na spaní

Může se hodit: čelovka, opalovací krém, repelent, lékárnička, sluneční brýle, pokrývka hlavy (slunce)

Přesný soupis vybavení a instrukce zasíláme přihlášeným emailem.

ZAUJALO VÁS DOBRODRUŽSTVÍ NA JIZEŘE? NAPIŠTE NÁM!